flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Історія

 Становлення інституту адміністративної юстиції є важливим фактором розвитку адміністративно-процесуальної форми.

   Теорія і практика адміністративної юстиції мають довгу і повчальну історію, адже держава 18 сторіччя не знала адміністративної юстиції, як і не визнавала суб'єктивних публічних прав своїх громадян. Ані Монтескье, ані Руссо, котрі стояли біля джерел вчення про правову державу, не знали і не звертали уваги на цей інститут права.

   Деякою мірою наріжний камінь теорії правової держави — ідея поділу влади — багато в чому став фактором, який визначив історичну долю адміністративної юстиції.

 

 

Так, Концепцією судово-правової реформи, затвердженою Верховною Радою України у 1992 році, передбачено поступове запровадження адміністративної юстиції, починаючи від спеціалізації суддів і утворення спеціалізованих судових колегій та закінчуючи створенням вертикалі адміністративних судів.

   Створення системи адміністративних судів з метою повноцінного судового захисту прав і свобод громадян у сфері публічно-правових відносин передбачено також Концепцією адміністративної реформи в Україні, схваленої Президентом України у 1998 році.

   Створення системи адміністративних судів на законодавчому рівні вперше за роки незалежності України було визначено Законом України «Про судоустрій України», який прийнятий Верховною Радою України 07 лютого 2002 року. Цей Закон не тільки визначив місце адміністративних судів в системі судів загальної юрисдикції, а й установив трирічний строк для їх створення.

   На виконання положень зазначеного Закону 01 жовтня 2002 року Президент України підписав Указ про утворення Вищого адміністративного суду України.

   Далі процес створення адміністративних судів продовжився підписанням Президентом України Указу від 16 листопада 2004 року № 1417/2004 «Про утворення місцевих та апеляційних адміністративних судів, затвердження їх мережі та кількісного складу суддів», відповідно до якого в Україні створено 7 апеляційних та 27 окружних адміністративних судів. Так, відповідно до даного Указу було утворено Вінницький окружний адміністративний суд.

 

 

    Першим на посаду судді Вінницького окружного адміністративного суду Верховною Радою України обрано  Кузьмишина Віталія Миколайовича.

   Відповідно до Указу Президента України від 09.06.2006 № 498/2006,  Кузьмишина В.М. призначено на посаду голови Вінницького окружного адміністративного суду.

 

   14 червня 2006 року Вінницький окружний адміністративний суд зареєстровано як юридичну особу. Це дало змогу розпочати організаційну роботу щодо забезпечення належних умов функціонування суду: формування штату, забезпечення суду належним приміщенням, проведення капітального ремонту тощо.

   За поданням голови Вищого адміністративного суду України та голови Державної судової адміністрації України спільним наказом Фонду державного майна України та ДСА України від 20 жовтня 2006 року № 1611/120 адмінбудинок, що знаходиться за адресою: м. Вінниця вул. Островського, 14, передано зі сфери управління Фонду державного майна України до сфери управління Державної судової адміністрації України та відповідно до наказу Державної судової адміністрації України від 30 жовтня 2006 року № 134 передано в оперативне управління Вінницького окружного адміністративного суду.

   Станом на 01 січня 2009 року проведено роботи з капітального ремонту п’яти поверхів приміщення суду, яке на сьогоднішній день відповідає не лише Переліку вимог, встановлених до приміщень судів, а й європейським стандартам.

   12 квітня 2007 року відбулися урочистості з нагоди відкриття приміщення Вінницького окружного адміністративного суду, а з 25 квітня 2007 року суд розпочав свою процесуальну діяльність.