Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
09 вересня 2014 року до Вінницького окружного адміністративного суду та Вінницького апеляційного адміністративного суду з робочим візитом завітали громадські діячі зі Львова – голова правління Регіонального громадського благодійного фонду «Право і Демократія» Андрій Бурий та директор РГБФ «Право і Демократія» Віталій Разік.
В ході зустрічі голова Вінницького окружного адміністративного суду Віталій Дончик спільно з львівськими експертами обговорили проблематику доступності осіб із обмеженими фізичними можливостями до правосуддя в Україні та зокрема на Вінниччині.
З метою якісного дослідження умов доступу осіб з обмеженими фізичними можливостями та в рамках реалізації проекту: «Проведення моніторингу забезпечення рівного доступу осіб з особливими фізичними потребами до правосуддя» представниками Регіонального громадського благодійного фонду «Право і Демократія» спільно з Агентством США із міжнародного розвитку (USAID) «Справедливе правосуддя» заплановано дослідження даного питання у 20 судах України.
«Дослідження щодо виявлення індикаторів, які перешкоджають доступу до правосуддя осіб із обмеженими фізичними можливостями здійснюватиметься із використанням методу спостереження. Основою останнього є спостереження, за якого дослідник перебуває поза процесом чи явищем, які вивчає, тобто є зовнішнім спостерігачем.
Мета проведення дослідження – здійснення аналізу стану доступу осіб із обмеженими фізичними можливостями до судових приміщень та послуг, які надаються судами. Згодом, на основі вказаного моніторингу будуть розроблені відповідні рекомендації, на підставі яких суди матимуть змогу покращити стан доступності осіб з інвалідністю до судочинства певного регіону» – повідомив Андрій Бурий.
Під час зустрічі голова Вінницького апеляційного адміністративного суду Віталій Кузьмишин наголосив: «Питання, яке сьогодні розкриває РГБФ «Право і Демократія» дійсно є актуальним, однак я вважаю, що ми починаємо діяти з кінця. Суд є невід’ємною частиною інфраструктури міста. І якщо говорити про те, чи облаштований він належним чином для осіб з обмеженими можливостями, то, на мою думку варто розпочати саме з міста. Чи об лаштоване місто належним чином для вказаних осіб?».
В свою чергу голова суду Віталій Дончик зазначив: «Вінницький окружний адміністративний суд завжди з повагою та розумінням ставився до осіб з обмеженими фізичними можливостями та намагався покращити їх доступ та перебування в приміщенні суду.
Зокрема, в межах виконання Програми організаційного забезпечення діяльності судів м. Вінниці на 2009 – 2012 року, Вінницьким окружним адміністративним судом здійснювалось направлення клопотань до органів місцевої влади про необхідність облаштування пандусу в будівлі суду для забезпечення доступу мало мобільних груп населення.
Однак, наразі вказані заходи нереалізовані, а самостійно облаштувати гвинтовий пандус, піднімальну платформу та ліфти, що знаходяться в приміщенні суду неможливо через відсутність достатнього державного фінансування.
Крім того, враховуючи проект будівлі суду та прилеглу територію до неї, хотілося б, в першу чергу, почути думку експертів та рекомендації, яких варто дотримуватися при покращенні стану доступності осіб з інвалідністю до судочинства».
Громадські діячі повністю погодилися, що питання стану доступності осіб з інвалідністю до судочинства, в першу чергу, потребує значних фінансових витрат і на сьогоднішній день суди України не в змозі самостійно вирішити дану проблему. У зв’язку з цим, голова правління Регіонального громадського благодійного фонду «Право і Демократія» Андрій Бурий зазначив, що шляхом спільної і взаємної співпраці як зі сторони представників судової системи, так і громадських організацій можна змінити дану ситуацію.
Так, директор РГБФ «Право і Демократія» Віталій Разік запропонував розпочати роботу по вдосконаленню із досить простих речей, а саме шляхом встановлення інформаційних табличок, стендів для людей з вадами зору. Вказані таблички міститимуть інформацію, яка наноситиметься крапковим шрифтом Брайля. Адже у такий спосіб можна зробити значний крок назустріч людям з обмеженими можливостями. Крім того, Віталій Разік зазначив, що Українське товариство сліпих на безоплатній основі може виготовити дані вироби для Вінницького окружного адміністративного суду.
По закінченню зустрічі гостям зі Львівщини заступник керівника апарату суду Ірина Вельгус провела екскурсію по приміщенню суду, під час якої спільно з експертами було обговорено окремі технічні моменти щодо вдосконалення стану доступності осіб з інвалідністю.