Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Пленум ВАСУ узагальнив практику вирішення адміністративними судами спорів про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, організація, підприємство або установа.
Про це йдеться в постанові Пленуму Вищого адміністративного суду від 29 вересня 2016 року № 13, передає видання «Закон і Бізнес».
Аналізуючи проблемні питання та особливості вирішення спорів за позовами до органів Казначейства про визнання протиправними дій щодо невиконання виконавчого документа, ВАСУ зазначив роз'єднаність практики, в одних випадках за поданими позовами дії органів Казначейства про невиконання рішення суду визнаються неправомірними, в інших - правомірними. Тому рекомендується при розгляді справ за позовами стягувачів до органів Казначейства про визнання неправомірними дій в частині виконання судових рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів та зобов'язання вчинити відповідні дії брати під увагу, що пункт 3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників повинен застосовуватися з урахуванням (в межах) загальних термінів виконання рішень суду, які закріплені у частині четвертій статті 3 та частини шостої статті 4 Закону «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень». Тобто, суди повинні виходити з того, що судове рішення, яке набрало законної чинності, підлягає виконанню у встановлений законом строк.
Особливості розгляду справ за позовами про
оскарження дій органів Казначейства про відмову у виконанні судових рішень про стягнення коштів з Пенсійного фонду полягають у тому, що:
- така категорія спорів виникла через неправильне застосування судами статті 263 КАС в частині положень щодо зміни способу і порядку виконання судового рішення;
- є різна судова позиція адміністративних судів щодо обов'язку органів Казначейства виконувати рішення судів про стягнення коштів з Пенсійного фонду.
В основному суди вважають виконання таких рішень обов'язком органів Казначейства з урахуванням того, що Пенсійний фонд є державним органом. Однак є випадки дотримання судами протилежної правової позиції, а саме відсутність в органів Казначейства обов'язки виконувати такі судові рішення, оскільки в органах Казначейства не відкрито рахунок ПФУ для проведення таких виплат. Виходячи з цього ВАСУ рекомендує наступне. Законом «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» на Казначейство покладено обов'язок виконання рішень суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, установа, організація, у тому числі і органи ПФУ. Такий обов'язок органів Державної казначейської служби України є безумовним, отже, не залежить від наявності в органах Казначейства відкритих рахунків ПФУ.
Детальніше...